Na výbore sme zdvihli varovný prst a naznačili vláde, poslancom aj výborom parlamentu, že ústavnoprávny výbor nebude tolerovať predkladanie tzv. prílepkov k zákonom ani iné vážne porušenie pravidiel legislatívneho procesu, pretože takéto postupy znižujú dôveryhodnosť parlamentu v očiach verejnosti a odborný charakter jeho ústavnoprávneho výboru.

V programovom vyhlásení vlády SR na roky 2020-2024 sa uvádza, že jedným z cieľov je zabezpečenie kvalitnej tvorby práva na parlamentnej úrovni. Ústavnoprávny výbor parlamentu si na tieto účely plánuje zriadiť svoj poradný orgán – komisiu, ktorá bude zložená z odborníkov na ústavné, občianske, trestné, správne, finančné a iné odvetvia práva, a to čo najskôr po skončení koronakrízy.

chrana života a zdravia v súvislosti s pandémiou vírusu COVID

Bratislava, 13. mája 2020: Rešpektujem rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý pri posudzovaní dôvodov na pozastavenie účinnosti novely zákonov o súdoch, Súdnej rade a elektronických komunikáciách dal v prevažne miere za pravdu vláde a národnej rade a odmietol návrh poslancov Smer-SD, aby pozastavil účinnosť všetkých troch noviel zákonov. Oceňujem, že ústavný súd uviedol, že ochrana života a zdravia v súvislosti s pandémiou vírusu COVID je tak závažná okolnosť, že je namieste zasiahnuť aj do práva na súkromie a na ochranu osobných údajov. Som rád, že Ústavný súd konštatoval, že novelu zákona o elektronických komunikáciách možno opraviť a že vo svojom rozhodnutí, ktoré ešte nie je zverejnené, uvedie, akým spôsobom by to vláda SR mala spraviť.