Keď Fico robil v roku 2023 referendum, dobre vedel, že je to “búda” na voličov, pretože neurobil nič preto, aby bolo kvórum pre účasť na referende znížené a ani s tým nesúhlasil. Bol však natoľko rozumný, aby referendovú otázku formuloval tak, že ľudia budú o niečom priamo rozhodovať. Najnovší počin Demokratov nemá ani takúto ambíciu, pretože v ich referende nebudú ľudia rozhodovať o ničom. Ako je to možné?
Keď som sa minulú nedeľu dozvedel o iniciatíve Demokratov spustiť referendum a ich výzve spolupracovať s inými opozičnými stranami, potešil som sa, pretože by to po dlhšej dobe mohla byť konečne spoločná akcia. Bral som ich tlačovku ako zámer s tým, že chcú vytvoriť prípravný výbor, kde sa stretnú zástupcovia jednotlivých strán a spoločne sa dohodnú na referendových otázkach a ich formulácii. Nakoniec, mám za sebou niekoľko petičných akcií v bratislavskom komunále a takto by som si predstavoval profesionálny a štandardný prístup.
V dobrom som písal Demokratom a upozornil som ich, že na profile Juraja Šeligu majú prvú otázku formulovanú v rozpore s Ústavou SR, lebo je to rovnaké ako to mal Fico v roku 2023, keď mu to ústavný súd na návrh bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej stopol. Na to som bol upozornený na novú webovú stránku Demokratov týkajúcu sa referenda, ktorej príprava musela trvať niekoľko dní až týždňov a bolo mi jasné, že zo strany Demokratov úprimný záujem o spoluprácu na referende nebol. Lebo takto sa to nerobí.
Napriek tomu ešte všetko nebolo stratené, lebo referendové otázky na webstránke Demokratov boli formulované inak ako na profile Juraja Šeligu na sociálnej sieti. Preto som sa aj Demokratom ospravedlnil a povedal som im, že otázky k referendu majú síce formulované dobre, ale zároveň tak, že referendum nie je (samo)vykonateľné a teda ľudia o ničom v tomto ich referende nebudú rozhodovať. Na to mi Demokrati uviedli, že si to uvedomujú a že ani nechceli, aby ľudia o niečom mohli v tomto referende rozhodovať, pretože podľa nich o tom majú rozhodovať poslanci parlamentu.
Preto som zarazený z toho, že ľuďom sa to snažia zatajiť a vodia ich za nos namiesto toho, aby im povedali na rovinu, že ich referendum nie je záväzné a vykonateľné, ale len odporúčacie a vlastne výlučne morálnym apelom na koaličných poslancov typu Gašpara, Michelka, Danka a im podobných, aby sa slobodne rozhodli, či ukončia Ficovu vládu, opätovne zriadili špeciálnu prokuratúru alebo zrušili Ficovu doživotnú rentu.
Priama demokracia je v zmysle Ústavy SR o tom, že ľudia môžu o niečom rozhodovať priamo a bez toho, aby boli odkázaní na poslancov. Ak rozhodnutie namiesto nich napriek referendu nechávame na poslancov, vlastne tým znehodnocujeme inštitút referenda a hazardujeme s dôveru ľudí, ktorí budú ešte viac demotivovaní v budúcnosti k nejakému referendu prísť.
Keď pri tvorbe programového vyhlásenia vlády v roku 2020 vtedy ešte hnutie OĽANO navrhovalo zníženie kvóra s cieľom sfunkčniť referendum, Sme rodina, SaS a Za ľudí boli proti. Keď sme pri novele Ústavy SR o predčasných voľbách v roku 2023 navrhovali, aby mohli o tom rozhodovať aj ľudia v referende, znovu boli uvedené strany proti. Keď sa nám podarilo v roku 2023 presadiť zníženie referendového kvóra v Bratislave, Košiciach a ich mestských častiach, Demokrati za to nezahlasovali a bývalá progresívna prezidentka Čaputová to napadla na ústavnom súde.
Pred pár týždňami ústavný súd rozhodol, že zníženie kvóra pre účasť v referende je plne v súlade s Ústavou SR a tak sa táto otázka stáva legitímnou do budúcna pri úvahách, čo by bolo treba v našej ústave vylepšiť. Nekazme to teda tým, že budeme podriaďovať referendum zastupiteľskej demokracii, pretože Ústava SR hovorí jasne, že občania vykonávajú moc buď priamo (napr. v referende) alebo prostredníctvom svojich zástupcov (poslancov).
V zmysle judikatúry ústavného súdu pozná naša ústava dva typy referend. Jedno je normatívne, kde ak správne formulujete referendovú otázku, viete v prípade úspešného referenda rozhodnúť silou ústavného zákona priamo bez poslancov. Druhý typ referenda je deklaratórny, kde v úspešnom referende rozhodnete len o tom, že morálne apelujete na poslancov parlamentu, aby Vaše rozhodnutie zapracovali do podoby zákona a ten v parlamente aj schválili (pretože poslanci v zmysle Ústavy SR rozhodujú podľa svojho vedomia a svedomia, čo ústavný súd ako ich právo tiež potvrdil).
Na rozdiel od zatiaľ posledného referenda Fica, Demokrati ponúkajú len deklaratórne referendum, čo znamená, že ak by aj bolo úspešné, budete:
1. Morálne apelovať na poslancov parlamentu, aby sa ich našlo 90, ktorí si odsúhlasia skrátenie volebného obdobia. Pričom opoziční poslanci majú len 71 hlasov a KDH sa už vyjadrilo, že ich poslanci boli zvolení na 4-ročné volebné obdobie.
2. Morálne apelovať na koaličnú väčšinu poslancov parlamentu, aby zrušili Ficovu rentu a znovu zriadili špeciálnu prokuratúru a NAKA, hoci krvopotne celý posledný rok robili v parlamente všetko preto, aby v parlamente dosiahli presný opak. Čiže na Gašpara, aby znovu zákonom zriadil špeciálnu prokuratúru alebo na Danka, aby Ficovi zrušil jeho doživotnú rentu.
Celá táto snaha je absurdná až bizarná. Takže niekoľko mesiacov budete presviedčať ľudí, aby dali podpisy pod referendum, potom na jeho uskutočnenie vyhodíte viac ako 10 miliónov eur, lebo pri 50% kvóre nebude na 99% úspešné a nakoniec, keby “motyka vystrelila” a referendum by úspešné bolo, zistíte, že ľudia vlastne o ničom nerozhodli, ale len prosia Danka, Gašpara a Michalka a im podobných, aby zrušili Ficovi rentu alebo zriadili špeciálnu prokuratúru, či skrátili si vlastné volebné obdobie…
Napriek všetkému, ako povedal Igor Matovič, ponúkame Demokratom pomocnú ruku pri organizovaní referenda. Treba však zísť z kratšej cesty, sadnúť si za jeden stôl a dohodnúť sa na otázkach, o ktorých budú v referende ľudia rozhodovať priamo bez poslancov. Nevoďme ľudí za nos, lebo ak ich v tomto raz oklameme, nabudúce už k referendu neprídu.