Generálny prokurátor Maroš Žilinka dnes vydal pokyn ako posudzovať otázku premlčania káuz mocných podľa novej Ficovej trestnej právnej úpravy. Ak to dal „na hulváta“ podľa vzoru Ficovej poľovníckej chaty, Kažimír, Žiga, Košč, Výboh a ďalší môžu rozbaliť krabice šampanského. Kauzy mocných sa zametú pod koberec a slušným ľuďom zostanú oči pre plač.
Čo sa vlastne stalo?
Keď Fico robil so svojimi kumpánmi balík trestných zákonov, do prechodných ustanovení okrem iného vložili poistku, aby sa otázka premlčania vzťahovala aj na staré kauzy, rozumej kauzy ich politických nominantov a finančných oligarchov v pozadí.
Aby to bolo zrejmé, ukážme si to na príklade. Ak podľa starého trestného zákona bol trestný čin, na ktorý sa vzťahovala premlčacia doba 10 rokov a podľa Ficovho zákona už len kratšia 5 rokov, tak v prípade, že bolo pôvodne vznesené obvinenie až po 6 rokoch, Fico chcel, aby takéto prípady už boli automaticky retroaktívne (spätne) premlčané. Za normálnych okolností by sa nová premlčacia doba (aj skrátená) mala začať počítať až potom, akonáhle už premlčacia doba nie je prerušená, čiže len do budúcna.
Ficovi však jeho zámer prekazil ústavný súd, ktorý ho vyhlásil za protiústavný. Keďže táto otázka nie je výslovne v zákone upravená, vznikajú aj medzi právnikmi pochybnosti, či sa má výkladom zákona postupovať v zmysle judikátu ústavného súdu alebo podľa Ficovho pôvodného zámeru s odvolaním sa na priaznivejšiu právnu úpravu v prospech páchateľa.
Tu sa dostáva k slovu generálny prokurátor, ktorý v prípade takýchto nejasností môže vydať interný pokyn, na základe ktorého budú všetci prokurátori povinní zastaviť trestné stíhanie v starých kauzách v závislosti od toho, aký výklad zákona použije. Ak ten, ktorý ide poruke Ficovi, je „vymaľované“, zo zločincov sa razom stanú „ctihodní občania“.
Médiá tvrdia, že sa tak stalo a Žilinka zvolil Ficovo videnie sveta. Bola by to však ukážková nadpráca prokuratúry, pretože po správnosti by sa otázka premlčania mala uplatňovať len do budúcnosti, nie aj spätne, inak by sa tým popreli všetky procesné úkony, ktoré boli vykonané ešte za starej Ficom nezdemolovanej trestnej právnej úpravy.
Zároveň je najvyšší čas sa zamyslieť nad tým, či súčasťou uplatňovania ústavného princípu posudzovania trestnosti podľa priaznivejšieho zákona v prospech páchateľa má byť do budúcna aj otázka premlčania. Charta základných práv EÚ totiž pod týmto princípom chápe výlučne otázku výšky trestu a nie aj premlčania, a rovnako to podľa najnovšej judikatúry tak vníma aj Súdny dvor Európskej únie. Znovu sme totiž na Slovensku “pápežskejší ako pápež” a výhody z toho majú len mocní, nie obyčajní ľudia. Pretože slušní ľudia na nový Ficov trestný zákon len doplácajú.