Európska komisia každoročne vydáva správu o právnom štáte na Slovensko a ďalšie členské krajiny Európskej únie. Tá tohtoročná je pre Slovensko doslova pohromou, naposledy sme mali také zlé hodnotenie ešte za Mečiarovej vlády. Ficova vláda tým nepriamo ohrozuje miliardy eur z európskych peňazí a poškodzuje dobré meno Slovenska, keďže sme z hľadiska vnímania štátu prirovnávaní k Maďarsku.

Na smiech vyšiel aj minister spravodlivosti Boris Susko so svojou smeráckou brožúrkou o údajnom porušovaní právneho štátu v rokoch 2020-2023, pretože Európska komisia to vidí úplne inak a hanba padá na hlavu terajšej Ficovej vlády.

Hodnotiaca správa o právnom štáte sa tradične delí na 4 časti, ktorými sú stav justičného systému, boj proti korupcii, pluralita a sloboda médií a inštitucionálne opatrenia vrátane systému bŕzd a protiváh.

V oblasti justície
Európska komisia konštatuje zhoršenie vnímania nezávislosti súdov verejnosťou oproti vládam Matoviča, Heger a Ódora. Ostro kritizuje amnestiu pre zločincov (balík trestných zákonov, ktorá ani po nedávnej piatej oprave v parlamente nie je stále v poriadku), najmä zníženie trestných sadzieb a skrátenie premlčacích lehôt v prípade trestných činov korupcie a ochrany finančných záujmov EÚ, zrušenie špeciálnej prokuratúry, zásahy vlády a parlamentu do súdnej moci (osobitne vyhrážanie sa sudcom a pokus o odobratie spisov na Najvyššom súde SR), extenzívne používanie § 363 Trestného poriadku generálnym prokurátorom, či bezdôvodné odvolávanie členov Súdnej rady vládou, parlamentom a prezidentom. Kritizovaná je aj nedostatočná právna úprava poskytovania bezplatnej právnej pomoci tým, ktorí to potrebujú.
Pozitívne sú hodnotené len reorganizácia súdov (nova súdna mapa) a vytvorenie špeciálneho systému správneho súdnictva, čo sú opatrenia, ktoré presadila Matovičova a Hegerova vláda. Opäť sa preukázalo, že tvrdenia ministra spravodlivosti Borisa Suska o nepodarenej súdnej mape majú len máločo spoločné s realitou.


V oblasti boja proti korupcii

konštatuje Európska komisia rovnako zhoršenie oproti obdobiu vlád Matoviča a Hegera, keď sa Slovensko dostalo v rebríčku hodnotenia boja proti korupcii na dosiaľ najvyššiu priečku. Znovu je ostro kritizovaná amnestia pre zločincov, používanie § 363 generálnym prokurátorom, reorganizácia NAKA, pomoc trestne stíhaným osobám spriazneným s vládnou mocou (politikou) prenasledovanie policajtov hoci majú status chráneného oznamovateľa vrátane útokov na Úrad pre ochranu oznamovateľov.
Neefektívnosť boja proti korupcii, žiadne nové protikorupčné schémy pri podvodoch s pozemkami a v poľnohospodárstve, žiadny posun pri pravidlách o konflikte záujmov a majetkových priznaniach (skôr presný opak, lebo táto vláda upúšťa aj od prísľubov, ktoré boli Európskej komisii dané v minulosti). Chýbajúce pravidla pre lobing, pre zamedzenie korupcii pri verejnom obstarávaní, či volebnej korupcii.

V oblasti plurality a slobody médií
kritizuje Európska komisia najmä vládne zásahy do verejnoprávnych médií, ako aj chýbajúcu právnu úpravu zabezpečujúcu väčšiu ochranu pre novinárov. Pozitívne hodnotený je len nový mediálny zákon prijatý ešte v roku 2022 za Matoviča a Hegera a rovnako aj vytvorenie Rady pre mediálne služby z toho istého obdobia.

V oblasti inštitucionálnych opatrení
si Európska komisia všíma najmä nedostatky legislatívneho procesu na Slovensku, ktoré sa počas terajšej Ficovej vlády v dôsledku extrémneho zneužívania skráteného legislatívneho konania ešte zhoršili. Zhoršili sa aj opatrenia a prístup vlády voči mimovládnym organizáciám, ktoré chce Ficova vláda označovať za zahraničných agentov.
Európska komisia ostro kritizuje ovládnutie dvoch nezávislých úradov Ficovou vládou (Štatistický úrad a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou). Všíma si aj viacero rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva, čo je však dlhodobejšia záležitosť, keďže najstarší nesplnený bol prijatý už pred 11 rokmi.

Európska komisia vo svojej správe potvrdila, že právny štát na tom nikdy nebol horšie ako za terajšej Ficovej vlády, ak opomenieme obdobie mečiarizmu. Nastavila tak zrkadlo vláde Smer-Hlas-SNS a ukázala znetvorený obraz Slovenska, ktoré sa kvôli terašej vláde rúti do stratena.