Progresívny primátor Bratislavy Matúš Vallo presadil za pomoci svojich poslancov zvýšenie dane z nehnuteľnosti bagrom. Ukážkovo tým porušil pravidlá legislatívneho procesu, čo potvrdila aj generálna prokuratúra, ktorá teraz žiada nápravu. Vallov hovorca bagrovanie označil za formalitu. Aj Putin označuje vojnu na Ukrajine za špeciálnu vojenskú operáciu.
Keď počas pandemického leta 2020 presadil Sulík na mimoriadnej schôdzi parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní svoj prvý balíček podpory pre podnikateľov, ktorý vykazoval tie isté vady legislatívneho procesu ako Matovičov balíček na pomoc rodinám, nikto to neriešil.
Keď to v roku 2021 spravila Kolíková pri Súdnej rade, na ústavnom súde to ustála o 1 hlas.
Keď to spravil Matovič, premotivovaní politickí komentátori v médiách to mesiace označovali za koniec sveta.
Keď to spravil Fico, Pellegrini a Danko, média písali, že ústavný súd „prepáčil“ Ficovi legislatívny proces. To prepáčil aj Matovičovi a Kolíkovej.
Keď to spraví progresívny primátor Bratislavy Matúš Vallo, hlásne liberálno-progresívne trúby sú ticho a éterom sa tíško nesie len reakcia jeho hovorcu, že prečo sa zaoberáme formalitami. Označiť legislatívny bager za formalitu je ako označiť vojnu za špeciálnu vojenskú operáciu.
Čo sa vlastne stalo?
Bratislavský primátor predložil do legislatívneho procesu návrh, ktorý len kozmeticky menil platnú daň z nehnuteľnosti. Až priamo na zastupiteľstve, šéf jeho poslaneckého klubu predložil rozsiahly pozmeňovák, ktorý úplne nahrádzal pôvodný návrh a znamenal drastické zvýšenie dane z nehnuteľnosti pre Bratislavčanov. Úplne tým obišiel legislatívny proces a najmä pripomienkové konanie, kde by sa k takémuto návrhu mohli vyjadriť odborníci či verejnosť.
Primátor by tak nemohol spraviť bez svojich poslancov, z ktorých niektorí sú aj poslancami parlamentu za Progresívne Slovensko. Menovite Lucia Plaváková a Oskař Dvořák, ktorí sú aj mestskými poslancami za Petržalku.
Vallo tak spravil presne to, čo svojho času Mária Kolíková, ktorá potom ako do parlamentu priniesla asi 5. verziu súdnej mapy, kde už nielen justičná obec ale ani divá sviňa nevedela presne, čo v nej je, na poslednú chvíľu pred hlasovaním v parlamente predložila úplne novú verziu zákona, ktorou pôvodný návrh súdnej mapy nahradila. Samozrejme, bez riadneho legislatívneho procesu a možnosti návrh pripomienkovať.
Hnutie Slovensko, SaS, PS, Demokrati aj KDH chcú sprísniť pravidlá legislatívneho procesu v parlamente. Ľahko sa to hovorí, avšak aj diskusie v rokoch 2020-2023 medzi týmito stranami preukázali, že dohoda na konkrétnych zmenách nie je jednoduchá. Smer, Hlas a SNS či rôzni fašisti alebo extrémisti takúto ambíciu ani nikdy nemali.
Najnovšie požaduje generálna prokuratúra od hlavného mesta, aby si upravilo svoje legislatívne pravidlá tak, že ich sprísni. Tak pozorne sledujme, ako si progresívci sprísnia legislatívny proces na hlavnom meste, aby sa vyhli jeho obchádzaniu a či nezostane len pri prázdnych rečiach.
Naposledy totiž, keď prokuratúra vyzvala primátora Valla, aby konečne po 7 rokoch začal dodržiavať zákon pri územnom plánovaní a platné uznesenie bratislavského zastupiteľstva, primátor spravil niečo nehorázne. Namiesto splnenia požiadaviek zákona, zrušil pokútnym spôsobom uznesenie, ktoré si kedysi vybojovalo petíciou niekoľko tisíc Bratislavčanov, len aby nemusel zákon dodržať.
Pre niekoho vojna, pre iného špeciálna vojenská operácia. Pre niekoho legislatívny bager, pre iného formalita. Je pravda relatívna? Alebo je taká, akú sa ju dočítate v tom-ktorom politickom denníku? Tak čo, aj vy ste už dnes porušili nejaký zákon a označili ste to za formalitu?